Organisation

Organisation

Ramén bedriver sin verksamhet i Bromma, strax nordväst om Stockholm. Här har vi vårt försäljningskontor, vår verkstad och vårt lager.

Ramén KulSektorventil och Engelsberg specialventiler tillverkas, testas, servas och repareras i våra lokaler i Stockholm. Vi arbetar även med andra högkvalitativa produkter från producenter som Cashco Inc., Badger Meter, ITT Conoflow och Control Air. Utvalda produkter och reservdelar från dessa producenter och våra egentillverkade ventiler finns lagerlagda för snabba leveranser.

För Ramén KulSektorventil, har vi ett globalt distributionsnätverk som hjälper oss att på ett effektivt och tillförlitligt sätt leverera våra reglerventiler till kunder över hela världen.


Träffa vårt team

Försäljning och säljsupport

 


 

Per Wennersten
per.wennersten@ramenvalves.com
Managing Director/Sales

Telefon: +46 8 594 779 76
Mobiltelefon: +46 70 255 95 11


 

Christer Lundgren
christer.lundgren@ramenvalves.com
Production Manager/Sales

Telefon: +46 8 594 779 77
Mobiltelefon: +46 72 722 72 39

Bo Johansson technical manager at Ramén Valves

 

Bo Johansson
bo.johansson@ramenvalves.com
Technical Manager

Telefon: +46 8 594 779 73
Mobiltelefon: +46 70 288 61 99

Magnus Alfredsson
magnus.alfredsson@ramenvalves.com
Sales Engineer

Telefon: +46 8 594 779 79
Mobiltelefon: +46 70 210 43 08


Sneha Pandit
sneha.pandit@ramenvalves.com
Sales Engineer

Telefon: +46 8 594 779 70

Mahsa Asadi sales engineer Ramén Valves


Mahsa Asadi
mahsa.asadi@ramenvalves.com
Sales Engineer

Telefon: +46 8 594 779 70

 

Jörgen Andersson
jorgen.andersson@ramenvalves.com
Sales Manager Engelsberg

Telefon: +46 8 594 779 74
Mobiltelefon: +46 70 934 77 31


 

Bernth Andersson
bernth.andersson@vodak.se
Sales Manager Vodak

Telefon: +46 8 572 302 02
Mobiltelefon: +46 70 910 20 20


Produktion och verkstad

 


Per-Ola Jansson
peo.jansson@ramenvalves.com
Production Ramén Ball Sector Valves

Mobiltelefon: +46 8 594 779 78



Petri Riippi
petri.riippi@ramenvalves.com
Production Engelsberg Valves

Mobiltelefon: +46 70 142 07 11


Max Lundgren
max.lundgren@ramenvalves.com
Assembly & Service

Mobiltelefon: +46 70 255 95 17

Ekonomi, marknad och kvalitetssäkring

 

 

Carina Nildén
carina.nilden@ramenvalves.com
Finance

Telefon: +46 8 594 779 72
Mobiltelefon: +46 72 362 82 83

 


Matilda Lundgren
matilda.lundgren@ramenvalves.com
Marketing & Quality assurance

Telefon: +46 8 594 779 75
Mobiltelefon: +46 72 722 09 96

 


Barbara Olszowy
barbara.olszowy@vodak.se
Finance & administration

Telefon: +46 8 572 302 06
Mobiltelefon: +46 70 926 62 33